پکینگ

پکینگ

پکینگ (Packing) یا پر کننده‌ ها قطعاتی هستند که  به منظور بالا بردن سطح انتقال جرم و انتقال حرارت و افزایش سطح برخورد بین دو فاز مابع و گاز در برج‌های تقطیر، جذب، دفع و اسکرابر و همچنین برج‌های خنک کننده  در صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی و کلیه صنایع شیمیائی استفاده می‌گردد. این پکینگ ‌ها که از جنس‌های مختلف فلزی، سرامیکی و پلاستیکی و … ساخته می‌شوند، از طریق افزایش سطح تماس بین گاز بالا رونده و مایع سر ریز شونده، باعث افزایش بازدهی اسکرابرها می‌شوند.

پکینگ‌های تصادفی

پکینگ‌ های تصادفی در محدوده گسترده با عملکرد و بازدهی بالایی توسط شرکت ارکان گستر تأمین می‌گردد این پکینگ ‌ها از مواد گوناگون در سبک‌ها و اندازه‌های مختلف ساخته شده‌اند.

پکینگ های تصادفی
پکینگ‌ های تصادفی

پکینگ های ثابت یکپارچه

شرکت ارکان گستر رسام ارائه دهنده طیف وسیعی از پکینگ‌ های یکپارچه می‌باشد. این پکینگ ‌ها دارای طراحی با دقت بالا و عملکرد با بازدهی بالا در جداسازی می‌باشند و میزان افت فشار در این نوع از پر کننده‌ ها‌ ها پایین می‌باشد. 

بیشتر بخوانید: فایبر ویند پلنت (Fiber wind plant)

پکینگ ثابت
پکینگ ثابت

انواع پکینگ های صنعتی

پکینگ لاستیکی به عنوان قطعه آب‌بندی متحرک، یکی از اجزای مهم در بسته‌بندی و آب‌بندی در صنایع مختلف می‌باشد. این نوع پکینگ‌ها به صورت مختلفی تولید می‌شوند و هر کدام خواص و کاربردهای خاصی دارند. برخی انواع پکینگ‌های صنعتی شامل موارد زیر می‌باشند:

 1. پکینگ وایتون: این نوع پکینگ با خواص عالی و منحصربه‌فردی که دارد، اغلب قیمت بالاتری نسبت به دیگر انواع پکینگ‌های لاستیکی دارد.
 2. پکینگ سیلیکونی: این نوع پکینگ‌ها از اتم‌های اکسیژن و سیلیسیم ساخته می‌شوند و برای آب‌بندی در جک و پمپ‌های مختلف استفاده می‌شوند.
 3. پکینگ ضدروغن: این نوع پکینگ‌ها با داشتن ویژگی‌های ضدروغن و مقاومت در برابر گریس‌ها، برای آب‌بندی روغن استفاده می‌شوند.
 4. پکینگ ضداسید: این پکینگ‌ها برای آب‌بندی در محیط‌هایی که اسیدی یا بازی هستند، مناسب هستند.
 5. پکینگ طبقاتی: این پکینگ‌ها به دلیل ساختار طبقه‌بندی خود، برای مواردی که نیاز به آب‌بندی در سطوح مختلف استفاده می‌شوند.
 6. پکینگ پلی‌یورتان: این نوع پکینگ‌ها در دو نوع پیستونی و گلویی تولید می‌شوند و برای آب‌بندی در شافت‌ها استفاده می‌شوند.
 7. پکینگ کاستاس: این پکینگ‌ها به عنوان آب‌بند پویا در شافت‌ها و پیستون‌های پمپ‌ها استفاده می‌شوند.
 8. پکینگ پیستونی و گلویی: این نوع پکینگ‌ها بر روی پیستون‌ها و شافت‌ها برای آب‌بندی استفاده می‌شوند.
 9. پکینگ جک: این پکینگ‌ها به عنوان واشر یا آب‌بند لاستیکی در انواع جک‌های پنوماتیک و هیدرولیک قرار می‌گیرند.
 10. پکینگ گردگیر: این نوع پکینگ‌ها علاوه بر عمل آب‌بندی، برای جلوگیری از ورود ذرات مضر به داخل سیستم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 11. پکینگ دوطرفه: این نوع پکینگ‌ها به عنوان آب‌بند پویا در پمپ‌ها و جک‌ها استفاده می‌شوند.

بیشتر بخوانید: بگ فیلتر