غبارگیر صنعتی چیست؟

غبارگیر صنعتی

غبارگیر صنعتی نوعی دستگاه کنترل آلودگی هوا است که با حذف الاینده ها برای حفظ سلامتی کارکنان و عملکرد درست کارخانه ها و فرآیندهای صنعتی یا تجاری استفاده می شود. ساخت و طراحی غبارگیر صنعتی می تواند بر اساس صنعت متفاوت باشد . عملکرد سیستم های غبارگیر صنعتی بگ فیلتر به این صورت که با ورود گرد و غبار و ذرات هوا به فیلترها ابتدا ماده را جذب و جدا می کند و سپس هوای تصفیه شده را دوباره به  محیط انتقال می دهد .. هدف هر برنامه طراحی غبارگیر صنعتی اساساً یکسان است  شامل فیلتر کردن، جداسازی و جذب گرد و غبار و ذرات معلق و انتشار هوای سالم.

تصویر غبارگیر صنعتی

تصویر غبارگیر صنعتی

 انواع غبارگیر صنعتی

بگ فیلترها یا فیلتر های کیسه ای ( مانند جت پالس، لرزاننده مکانیکی ،هوای معکوس

جدا کننده اینرسی (مانند سایکلون های مکانیکی)

جمع کننده های کارتریج

اسکربر مرطوب

رسوب دهنده های الکترو استاتیک

دیگر سیستم های متفرقه جمع آوری گرد و غبار عبارتند از جمع کننده های گرد و غبار مرطوب، جمع کننده های گرد و غبار کوچک، جمع کننده های گرد و غبار قابل حمل، میزهای رو به پایین و جاروبرقی مغازه.

برای چند بخش صنعتی مانند نجاری، کشاورزی، فرآوری مواد غذایی، داروسازی، بازیافت، محصولات سیمان و سنگ، ساخت فلز، معدن، و فرآوری شیمیایی و بسیاری دیگر جمع آوری گرد و غبار ها حیاتی است.

تصویر انواع جریان ها در غبارگیر صنعتی

تصویر انواع جریان ها در غبارگیر صنعتی

بگ فیلترها یا فیلترهای کیسه ای آیا هردو یکی هستند؟

بگ فلترها شامل تعدادی کیسه معمولا از جنس پارچه پلی استر هستند . بگ فیلترها با عبور جریان هوا از کیسه های فیلتر، گرد و غبار و سایر ذرات را حذف می کنند. محفظه فیلتر های کیسه ای از یک لوله استوانه ای توخالی بلند تشکیل شده اند . کیسه‌خانه حاوی تعداد زیادی از این کیسه‌های فیلترکه در ردیف های موازی قراردارد.  میزان بازده ای  جمع آوری این کیسه ها بیش از99% برای ذرات ریز می باشد . مهم ترین روش فیلتراسیون در فیلتر های کیسه ای شامل پالس جت ، هوای معکوس ، لرزاننده مکانیکی  .

بیشتر بخوانید: بلوئر ساید چنل

 غبارگیر سیکلون

 غبارگیرسیکلون مقرون به صرفه ترین و پرکاربرد ترین غبارگیرهای صنعتی هستند. نوعی جداکننده اینرسی اند که بدون فیلتر از طریق نیروی گریز از مرکز گرد و غبار را از جریان گاز جدا می کنند.   دستگاه های سیکلونی قابلیت حذف ذرات سنگین‌تر و بزرگ‌تر مخلوط شده با گرد و غبار را دارند . از آنها اغلب به عنوان پیش تمیز کننده قبل از کیسه ها استفاده می شود. سیکلون ها اغلب در نجاری، خمیر و کاغذ،آسیاب، غلات و کشاورزی، کارخانه های بازیافت و بسیاری از صنایع دیگر استفاده می شوند، مخصوصا زمانی که اندازه ذرات بیش از 20 میکرون باشند.

 غبارگیر کارتریج

 غبارگیرکارتریج نوعی غبارگیر صنعتی است که برای کاربردهای خاص طراحی شده است. محیط فیلتر معمولاً یک ماده نمدی است که  تشکیل شده اند از سلولز، پلی پروپیلن یا سایر مواد مقاوم در برابر انعطاف پذیری که معمولا از این ها استفاده می شوند.

بیشتر بخوانید: پکیج تزریق مواد شیمیایی

غبارگیر اسکرابر

غبارگیر اسکرابر هوا یک سیستم فیلتراسیون است . که با هدف حذف ذرات، گازها و مواد شیمیایی از هوا طراحی شده اند. عملکرد اسکرابر با مکش هوای آلوده  می باشد. که با عبور هوا یا گاز از میان بستر فیلتر باعث حذف آلاینده‌ها و تصفیه هوا می‌شود. طراحی وساخت برج های اسکرابر هوا براساس شدت جریان هوای ورودی به اسکرابر, اندازه و نوع ذرات آلاینده هوا و میزان ماده آلاینده هوا می باشند  . اسکرابر یک نوع غبارگیر مرطوب است . با بهره گیری از جریان و پاشش آب بر روی هوا حاوی آلاینده سبب می شود که  تصفیه هوا انجام گیرد. ازاسکرابرهای هوا همچنین به منظور حذف و از بین بردن آلایندگی بوهای نامطبوع صنعتی  استفاده می شود.

غبارگیرالکترواستاتیک  

 رسوب دهنده های الکترواستاتیک خاکستر ، غبار و ذرات دوده را با ایجاد یک میدان الکتریکی از   از گاز یا هوا جدا می کنند. غبارگیر های الکترواستاتیک در نیروگاه های صنعتی که سوخت های فسیلی مانند نفت و زغال سنگ را می سوزانند یافت می شوند .

تصویر شماتیک رسوب دهنده الکترو استاتیکی

تصویر شماتیک رسوب دهنده الکترو استاتیکی

 برخی از عواملی که هنگام انتخاب  نوع غبارگیر صنعتی باید به آن توجه شود عبارتند از:

نوع مواد، اندازه (کوچک یا بزرگ) ،چگالی ظاهری (شل یا فشرده) ،ترکیب (اسیدی یا بازی) ،

دما (دمای اتاق یا بالاتر) ،سطح رطوبت (کم یا زیاد) گرد و غبار در انتخاب  نوع غبارگیر صنعتی موثرند .

بیشتر بخوانید: بلوئر هوا

هدف و مزایای استفاده از غبارگیر صنعتی چیست ؟

استفاده از ذرات به دست آمده و تصفیه شده 

 حفظ سلامتی کارکنان  

 جلوگیری از آلودگی محیط 

بهبود کارایی و افزایش میزان بهره وری دستگاه ها و بهبود کارایی

جلوگیری از ورود ذرات گرد و غبار به داخل محصول که موجب افزایش کیفیت محصولات تولیدی می شود .

اجزای اصلی غبارگیرهای صنعتی :

یک سیستم مجرای برای مهار هوای مملو از گرد و غبار هنگام حرکت در سیستم

فیلتری برای جذب گرد و غبار

یک دمنده برای حرکت هوا از طریق سیستم

سیستم تمیز کردن فیلتر و مکانیزم تخلیه برای حذف گرد و غبار

یک محفظه غبارگیر برای ذخیره موقت گرد و غبار

سیستم حذف گرد و غبار  

یک صفحه کنترل برای خودکار کردن هر چرخه تمیز کردن

تصویر شکل شماتیک اجزا غبارگیر صنعتی

تصویر شکل شماتیک اجزا غبارگیر صنعتی