اسکرابر هوا

اسکرابر هوا

اسکرابر هوا چیست؟

اسکرابر هوا یک سیستم فیلتراسیون است. که به منظور حذف ذرات، گازها و مواد شیمیایی از هوا طراحی شده است. عملکرد اسکرابر هوای آلوده  با مکش هوای اگزاست. که خروجی صنایع و عبور آن از میان بستر فیلتر باعث حذف آلاینده‌ها و تصفیه هوا می‌شود. اندازه و ظرفیت برج اسکرابرهای هوا براساس شدت جریان هوای ورودی به اسکرابر, نوع و اندازه ذرات آلاینده و مقدار ماده آلاینده طراحی و ساخته می‌شوند. این برج اسکرابر در واقع غبارگیرهای مرطوب هستند. که با استفاده از جریان و پاشش آب بر روی گاز حاوی آلاینده باعث تصفیه هوا می شوند. اسکرابرهای هوا همچنین به منظور حذف و از بین بردن آلایندگی بوهای نامطبوع صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اسکرابر تصفیه هوا

اسکرابر تصفیه هوا (Air scrubber) یک دستگاه است که هوا را از آلودگی‌ها، ذرات معلق، و مواد آلی و غیرآلی ناخواسته پاک‌سازی و تصفیه می‌کند. این دستگاه به صورت خصوصی یا در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد تا کیفیت هوا را بهبود دهد و به حفظ سلامت افراد و محیط زیست کمک کند.

اسکرابرهای تصفیه هوا معمولاً از فن‌ها و تجهیزات دیگری برای جذب و حذف آلودگی‌ها از هوا استفاده می‌کنند. نوع و اندازه اسکرابر وابسته به نوع آلودگی‌ها و حجم هوای مورد نیاز تصفیه است.

چرا باید از اسکرابر استفاده کرد؟

استفاده از غبارگیرهای مرطوب در صنایع مختلف، موجب تصفیه هوا و به وجود آمدن محیط زیستی عاری از آلایندگی می‌شود. که سلامت کارکنان آن صنایع و مردم منطقه را در پی دارد. به طور کلی غبارگیرهای مرطوب را می‌توان به دو دسته  اسکرابر مرطوب و اسکرابر ونتوری طبقه بندی کرد. که در ادامه به توضیح آن پرداخته می‌شود.

شرکت ارکان گستر طراح و سازنده برج اسکرابر هوا و غبارگیرهای صنعتی در ابعاد و ظرفیت‌های مختلف با بهینه‌ترین حالت و بالاترین راندمان است.

از غبارگیرهای صنعتی و سیستم شستشوی هوای آلوده در صنایع و کارخانه‌های مختلف به منظور حذف گازهای گوگرد دی اکسیدSO2، حذف HCL هیدروکلریک اسید، حذف کربن دی اکسید CO2، حذف بخارات اسیدی، حذف دوده و فیوم و حذف ذرات معلق استفاده می‌شود.

اسکرابر هوا

برج اسکرابر چیست؟

برج اسکرابر یک ساختمان بلند و خاص است که به عنوان یکی از عناصر کلیدی در سیستم‌های پالایش و تصفیه هوا و یا مایعات استفاده می‌شود. هدف اصلی این برج‌ها از طریق فرآیند اسکراب (Scrubbing) یا تصفیه، حذف آلاینده‌ها از جریان هوا یا مایعات است که به طور معمول مربوط به فرآیندهای صنعتی یا تولید انرژی می‌شوند.

برج‌های اسکرابر برای کاهش آلاینده‌های گازی مانند گاز‌های سمی، دود، نیتروژن اکسید، دی‌اکسید کربن، گازهای سولفوریک و … به کار می‌روند. همچنین در صنایع شیمیایی برای کاهش آلاینده‌های مایع مانند گاز‌های آمونیاک، هیدروژن سولفید و غیره نیز استفاده می‌شوند.

برج‌های اسکرابر به طرق مختلفی می‌توانند عمل کنند. در یکی از رایج‌ترین روش‌ها، جریان گاز یا مایع آلاینده از طریق برج عبور می‌کند و در این مسیر، با یک حلال (معمولاً یک مایع) با خاصیت جذب آلاینده‌ها در ارتباط قرار می‌گیرد. این جذب‌کننده‌ها آلاینده‌ها را از جریان جدا کرده و معمولاً به صورت یک محلول غنی‌شده از آلاینده‌ها جمع‌آوری می‌شوند. سپس محلول حاوی آلاینده‌ها ممکن است به فرآیندهای دیگری تحت عملیات مختلف تحت تصفیه بیشتر تحت اقدامات محیط زیستی برای کاهش یا جلوگیری از تخلیه‌ی آن‌ها به محیط زیست برود.

در نتیجه، برج‌های اسکرابر نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا و مایعات و حفاظت از محیط زیست دارند.

کاربرد برج اسکرابر هوا

 • صنایع پتروشیمی
 • حذف آلایندگی دستگاه‌ زباله سوز
 • کارخانه‌های تولید کربن اکتیو
 • صنایع کاشی و آجرسازی
 • صنایع شیمیایی و دارویی

مزایا سیستم اسکرابر هوا نسبت به دیگر سیستم‌های فیلتراسیون

 1. حذف ذرات بالای 3 میکرون با بازدهی بالا
 2. تعمیر و نگهداری آسان
 3. عملکرد مطلوب زمانی که گاز ورودی به اسکرابر درجه حرارت بالایی داشته باشد.
 4. مواردی که آلاینده گازی ورودی به اسکرابر قابل اشتعال باشد.
 5. در مواردی که مواد یا ذرات ورودی به اسکرابر مرطوب باشد.

طراحی برج اسکرابر هوا

طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی سیستم اسکرابر هوا توسط کارشناسان شرکت ارکان گستر انجام می‌شود. در طراحی غبارگیرهای مرطوب اطلاعات زیر حائز اهمیت است:

 1. دبی هوای آلاینده خروجی از اگزاست و ورودی به اسکرابر
 2. نوع آلاینده گازی و یا ذرات قابل حذف
 3. میزان غلظت آلاینده و یا اندازه ذرات آلاینده
 4. فشار خروجی اگزاست یا ورودی اسکرابرهای هوا

اجزای داخلی اسکرابرهای هوا

اجزای داخلی اسکرابر هوا و اسکرابر گاز مانند شماتیک زیر شامل قسمت‌های زیر است:

 1. پکینگ‌ها
 2. نازل‌های پاششی
 3. دمیستر پد، وایر مش و Mist Eliminator

شماتیک اسکرابر هوا (تصفیه هوای آلوده-غبارگیر صنعتی-اسکرابر دود-تهویه هوای صنعتی- اسکرابر صنعت نفت)
شماتیک اسکرابر هوا (تصفیه هوای آلوده-غبارگیر صنعتی-اسکرابر دود-تهویه هوای صنعتی- اسکرابر صنعت نفت)