سیستم‌ زباله سوز صنعتی

شرکت ارکان گستر نماینده رسمی شرکت AWS ایتالیا با بهره گیری از دانش روز قادر به طراحی و ساخت سیستم های حذف گازهای اسیدی و ذرات معلق خروجی از سیستم های زباله سوز و به طور کلی کنترل آلایندگی هوا می باشد. روش پیشنهادی شرکت ارکان گستر به منظور حذف و فیلتر آلاینده های خروجی از واحدهای زباله سوز، سیستم اسکرابر گاز و سیستم‌ زباله سوز صنعتی خواهد بود .

کارشناسان شرکت ارکان گستر با ارائه راه حل‌ها، خدمات و تامین قطعات کلیدی با کیفیت و راندمان بسیار بالا، جهت حذف کامل پسماندها و ذرات سمی، گامی موثر در خصوص کنترل آلایندگی تولیدی سیستم‌های زباله سوز برمی دارد.

سیستم‌ زباله سوز صنعتی
آلایندگی ناشی از خروجی واحدهای زباله سوز

مزایا سوزاندن زباله

تكنولوژی سوزاندن زباله‌ها و تبديل آنها به خاكستر يک راهكار زيست محيطی است که مزايای زيادی را به همراه دارد. سوزاندن زباله حجم آن‌ها را برای دفع نهايی كاهش می‌دهد. به علاوه تركيبات سمی و بيماری‌زا موجود در زباله را نابود می‌كند. اکثر پسماندهای خطرناک که نیاز به سوزاندن دارند، از منابع مختلف مانند بیمارستان ها، کارخانجات و کارگاه های صنعتی بیرون می آیند . این زباله ها حاوی کربن، هیدروژن، اکسیژن و گازهای هالوژنی مانند سولفور، نیتروژن ، فلزات سنگین و همچنین مقدار کمی از مواد سمی دیگر هستند. بنابراین فرایند زباله سوزی در کوره زباله سوز با کیفیت به شکلی است که باعث می شود این سموم از بین در تولید کوره های زباله سوز هدف این است که کوره بتواند در طیف دمایی بین ۱۲۰۰تا ۱۶۰۰درجه سانتیگراد و تحت شرایط کنترل شده زباله و پسماند را از بین ببرد.

از زباله سوز برای سوزاندن، به صورت احتراق کامل گازهای زائد سمی استفاده می‌شود. این تجهیز می‌تواند جایگزین سیستم فلر برای احتراق کامل گاز فلر شود. همچنین دارای قابلیت اضافه شدن به  HRSG(دیگ بازیافت حرارتی) برای تولید بخار تا فشار ۲۰ بار را دارد.

سیستم‌ زباله سوز صنعتی
تصویر تست سیستم های زباله سوز صنعت تامین شده برای یکی از پروژه های داخلی

مزایای دستگاه زباله سوز

 • با جداسازی زباله ها و سوزاندن مواد فلزی و پلاستیکی به صورت جداگانه ، پسماند زباله ها بازیافت میشوند.
 • دفن کردن زباله ها به روش عادی نیاز به مساحت بسیار زیادی از زمین داشته و برای محیط زبیست مضر است. ولی مواد جامد بجا مانده از دستگاه زباله سوز برای معدوم شدن نیاز به فضای کمتری دارد.
 • می توان از حرارت و گاز های حاصل از سوختن زباله ها در دیگ های بخار جهت تولید انرژی استفاده کرد.
 • از لحاظ بهداشتی استفاده از دستگاه زباله سوز بهترین گزینه جهت معدوم سازی آن است.
 • تولید برق با استفاده از دستگاه زباله سوز .

به طور کلی استفاده از سیستمهای زباله سوز منجر به بهبودی شرایط محیطی به شرح زیر میگردد :

 • کاهش حجم زباله و بدنبال آن از بین بردن بوی نامطبوع ناشی از زباله ها
 • از بین بردن زباله های خطرناک
 • از بین رفتن خطر آلودگی آب های سطحی (عامل اصلی بیماریهای زنجیره ای)
 • کاهش هزینه های ناشی از دفع زباله ها
 • بازیابی حرارتی و تولید انرژی
سیستم‌ زباله سوز صنعتی
شماتیک مراحل مختلف سیستم زباله سوز، کنترل آلایندگی و تولید برق

کاربرد سیستم های زباله سوزدر حوزه های اصلی

 • زباله های شهری
 • پسماندهای صنعتی
 • زباله های بیمارستانی
 • گازهای سمی خروجی از پالایشگاه های نفت، گاز و پتروشیمی

کوره‌های زباله سوز

به دلیل استفاده از دمای بالا در کوره های زباله سوز، از تشکیل دی اکسین و فوران در گازهای خروجی جلوگیری می‌‌شود و به منظور استفاده مفید از انرژی بالقوه این دمای بالا، کوره زباله سوز مجهز به یک بویلر بازیافت است که استفاده از این بویلر بازیافت از مزایای این طرح می‌باشد.

از دیگر مزایای کوره زباله سوز این است که می‌تواند به فیلتری مجهز گردد که با استفاده از مواد شیمیایی اکتیو کربن و بی کربنات سدیم، باعث جذب مواد هیدروکربنی و اسیدی از دود ونت خروجی گردد .بنابراین در بخش تصفیه هوا به وسیله فیلتر، انواع گاز های اسیدی و ذرات معلق، دی اکسین، فوران و ذرات سنگین جدا می شوند. این سیستم می تواند هم به شکل خشک، نیمه مرطوب و کاملا مرطوب کار خود را انجام دهد.

همچنین در روی مسیر خروجی گازها در کوره زباله سوز یک دستگاه ‌آنالیزور به صورت ‌آنلاین پارامترهای آلاینده را اندازه‌گیری می‌کند که این طراحی باعث مطابقت آن با استانداردهای اروپایی در کنترل میزان آلاینده ها در گازهای خروجی می‌گردد.

مدیریت پسماند

با توجه به اینکه در تمامی سیستم های صنعتی در نهایت در قبال هر ورودی و خروجی به سیستم به میزان درصدی از فرآیند، پسماند تولید می شود لذا زباله سوز مدرن ممکن است میزان بسیار کم ذرات ریز، فلزات سنگین، دی اکسین و گازهای اسیدی منتشر کند.

مدیریت مناسب باعث می گردد باقی‌مانده‌های خاکسترهای سمی خطرناک، به هنگام نصب و راه‌اندازی و دفع زباله سوز به طرز درست مورد استفاده قرار گیرند. که در نتیجه در کشورهای اروپایی بیش از ۷۰٪ از زباله‌ها بازیافت می‌شود . همچنین زباله سوزها بازده الکتریکی بین ۱۴ تا ۲۸ درصد را تولید می‌کنند.

سیستم زباله سوز به همراه اسکرابر گاز به منظور کنترل آلایندگی اگزاس
سیستم زباله سوز به همراه اسکرابر گاز به منظور کنترل آلایندگی اگزاس