کنترل آلایندگی سیستم زباله سوز

سیستم زباله سوز

کنترل آلایندگی سیستم زباله سوز

یکی از راه های کاهش آلودگی، کنترل آلایندگی سیستم زباله سوز است.  تولید زباله جز لاینفک زندگی بشری است. در گذشته به علت کم بودن جمعیت، مردم زباله های خود را که بیشتر زباله های تجزیه پذیر بود در دریا و معابر رها می کردند. و یا به عنوان کود در مزارع مورد استفاده قرار می دادند. در ابتدا میزان این زباله ها اندک بود و محیط توانایی پذیرش کنترل نشده آنها را داشت.

بنابراین مشکلی متوجه محیط زیست نمی شد. به تدریج با افزایش جمعیت جوامع میزان تولید زباله افزایش یافت از طرف دیگر ترکیب زباله به علت پیدایش کالاهای شیمیایی و مصنوعی تغییر کرد. و به تدریج مشکلات دفع زباله پدیدار شد. کشورهای پیشرفته در دهه 80میلادی به فکر ایجاد محل های مناسبی جهت دفن کنترل شده زباله افتادند. بنابراین اولین محل های دفن مهندسی و بهداشتی زباله به نام لند فیل(Land Fill) طراحی و ساخته شدند.

چرا به سیستم زباله سوز نیاز داریم؟

در برخی از شهرهای کشور ما نیز هم اکنون این محل های دفن زباله وجود دارد و مورد بهره برداری قرار می گیرند، اما باید توجه داشت همیشه یافتن یک محل دفن مناسب زباله مقدور نیست. محل های دفن بهداشتی زباله باید استاندارد های زیست محیطی جلوگیری از آلودگی آب و هوا را داشته باشد. و همچنین باید از شهرها فاصله منطقی داشته باشند تا هزینه حمل و نقل خیلی بالا نباشد.به علت مشکل بودن یافتن چنین زمین هایی در کشورهای توسعه یافته استراتژی سوزاندن زباله در نیروگاه های زباله سوز مطرح شد.

از طرفی اما مدیریت نادرست زباله سوزها و همچنین وجود مواد حاوی دی اکسین ها و فورانها که حاصل سوزاندن پلاستیک ها می باشد خاصیت سرطان زایی  داشته و نیازمند به نیروی متخصص و آموزش دیده برای ساخت دستگاه های زباله سوز می باشد. و از این طریق کنترل آلایندگی سیستم زباله سوز امکان پذیر می شود.

ساخت کوره های زباله سوز

به طور کلی کوره زباله سوز برای سوزاندن زباله ها و هرنوع پسماند جامد اعم از پسماندهای صنعتی، بیمارستانی و شهری استفاده می شود. هدف از این کار کاهش حجم پسماندها و درنتیجه دفع راحتر و کنترل آلایندگی سیستم زباله سوز است.

اکثر پسماندهای خطرناک که نیاز به سوزاندن دارند، از منابع مختلف مانند بیمارستان ها، کارخانجات و کارگاه های صنعتی بیرون می آیند. این زباله ها حاوی کربن، هیدروژن، اکسیژن و گازهای هالوژنی مانند سولفور، نیتروژن ، فلزات سنگین و همچنین مقدار کمی از مواد سمی دیگر هستند. بنابراین فرایند زباله سوزی در کوره زباله سوز با کیفیت به شکلی است که باعث می شود این سموم از بین در تولید کوره های زباله سوز هدف این است که کوره بتواند در طیف دمایی بین 1200تا 1600درجه سانتیگراد و تحت شرایط کنترل شده زباله و پسماند را از بین ببرد. درنتیجه سوختن زباله، دی اکسید کربن،آب و خاکستر تولید می شوند.

بخش های مختلف کوره زباله سوز

بخش های مختلف کوره زباله سوز عبارتند از:

خرد کننده

بخش خرد کننده که در آن تکه ها و قطعات جامد زباله ها به کمک عمل خرد کردن از مایعات موجود در زباله جدا می شوند. این مایعات جزو مایعاتی هستند که دستگاه توانایی پمپاژ کردن آن ها به بیرون را دارد.

سیستم تغذیه

سپس سیستم تغذیه قرار دارد که در آن ابزارهای لازم برای هدایت زباله های جامد و فیدر و مارپیچ می باشد.

کوره چرخان

بخش اصلی دستگاه کنترل آلایندگی سیستم زباله سوز همان بخش کوره چرخان است که از قابلیت های جالب توجهی برخوردار است. کوره دوار این قابلیت را دارد که به شکل مداوم زباله های جدید را در محفظه خود جای دهد و آن ها را بسوزاند.

بعد از سوختن زباله ها در کوره اصلی، پسماند ها به سمت کوره جانبی هدایت می شوند. که متصل به کوره اصلی است. گاز ناشی از سوختن در این کوره در عرض چند ثانیه دوباره بر افروخته می شود و آتش می گیرد. هدف از انتقال زباله ها به کوره جانبی این است که مواد سخت تر مانند فلزات، سنگ، ماسه، شن و غیره نیز به شکل کامل از بین بروند و تبدیل به خاکستر شوند.

سپس این خاکستر به وسیله سیستم تخلیه کوره دوار از دستگاه بیرون ریخته می شود. مدت زمان سوزاندن زباله ها در کوره دوار، بستگی به سرعت چرخش آن دارد. هر چه چرخش سریع تر باشد زباله ها زود تر از بین می روند.

خنک کننده

در قسمت خنک کننده، گاز های ناشی از سوختن زباله ها سرد می شوند. و آماده ورود به بخش تصفیه خواهند شد.

تصفیه هوا به وسیله فیلتر

در بخش تصفیه هوا به وسیله فیلتر و اسکرابر هوا، انواع گاز های اسیدی و ذرات معلق، دی اکسین، فوران و ذرات سنگین جدا می شوند. این سیستم می تواند هم به شکل خشک، نیمه مرطوب و کاملا مرطوب کار خود را انجام دهد.

مرحله آخر گازها وارد دودکش می شوند و سپس از دستگاه خارج می شوند.

ساخت و به کارگیری کنترل آلایندگی سیستم زباله سوز با شرکت آرکا گستر

شرکت ارکان گستر نماینده رسمی شرکت AWS ایتالیا با بهره گیری از دانش اروپایی قادر به طراحی و ساخت سیستم های حذف گازهای اسیدی و ذرات معلق خروجی از سیستم های زباله سوز و به طور کلی کنترل آلایندگی می باشد.