قطره گیر صفحه ای - قطره گیر تیغه ای

قطره گیر صفحه ای  (قطره گیر تیغه ای) Vane Pack Demisterیک دستگاه است که برای جدا کردن قطرات آب یا مایعات دیگر از جریان گاز یا بخار همراه با ریز ذرات استفاده می شود . این دستگاه متشکل از صفحات فلزی موازی نزدیک و کنار هم با مسیرهای زیگزاکی یا مارپیچی شکل (Vanes) می­باشند. وین‌ها باعث افزایش سطح تماس بین گاز و صفحات می‌شوند و قطرات را به سمت پایین هدایت می‌کنند تا از جریان گاز جدا شوند. بازده این جداکننده‌­ها متوسط بوده و برای جداسازی قطرات مایع با قطر بیش از 10 میکرون از جریان گاز به کار می­روند. قطره گیر صفحه ای معمولاً در صنایع زیر با هدف پاکسازی گازهای خروجی از قطرات مایعات کاربرد بسیاری دارد:

  • صنایع فولاد
  • صنایع شیمیایی
  • پالایشگاه‌ها، نفت، گاز و پتروشیمی
  • صنایع غذایی
  • صنعت تولید دارو و آرایشی بهداشتی
  • برج های فرایندی گازی

بیشتر بخوانید: بگ فیلتر

انواع قطره‌ ­گیر صفحه ­‌ای

قطره‌­ گیر صفحه ­‌ای در دو نوع VV و VH قابل ساخت هستند و در دو جهت عمودی و افقی قرار می گیرند. طراحی قطره­‌گیر صفحه‌­ای   Vane Pack Demisterو انتخاب نوع آن و جهت حرکت گاز براساس پارامترهایی مانند دبی سیال، مشخصات فیزیکی سیال، مقدار کارایی مورد انتظار و … متفاوت است.

به عنوان یک دستگاه حیاتی در صنایع مختلف، قطره گیر تیغه ای Vane Pack Demister همچنین از نظر اقتصادی نیز اهمیت دارد زیرا با کاهش هدر رفت مایعات، بهبود کارایی سیستم و کاهش هزینه‌های تولید کمک می‌کند. این دستگاه باعث بهبود کیفیت گاز خروجی ( عاری از ریز ذرات و قطرات درشت) و جلوگیری از ورود قطرات مایع به سایر قسمت‌های سیستم می‌شود.

تصویر قطره گیر صفحه ای(Vane Pack Demister)
تصویر قطره گیر صفحه ای(Vane Pack Demister)

بیشتر بخوانید: پکیچ تزریق مواد شیمیایی

اهمیت قطره گیر تیغه ای

با توجه به اهمیت قطره گیر صفحه ای Vane Pack Demister در صنایع مختلف، تحقیقات و مقالات زیادی در این زمینه انجام شده است که در آن ها به بررسی عملکرد، طراحی، بهینه سازی و کاربردهای این دستگاه می‌پردازند. همچنین می توان گفت اثرات مختلف فشار، دما، سرعت جریان و خصوصیات مایعات بر عملکرد میست زدا تیغه ای Vane Pack Demister نیز تاثیر قابل توجهی دارد.

تصویر شماتیک حذف قطرات مایع از جریان گاز به کمک صفحات وین پک(Vane Pack demister)
تصویر شماتیک حذف قطرات مایع از جریان گاز به کمک صفحات وین پک(Vane Pack demister)

متریال ساخت قطره گیر تیغه ای

متریال مورد استفاده در ساخت قطره گیر صفحه ای Vane Pack Demister  عبارتند از:

Vane type demister از یک سری نوارها یا باریکه‌های زیگزاکی برای تغییر جهت جریان گاز استفاده می‌کنند، که باعث برخورد قطرات مایع با این صفحات شده و باعث تجمع آن‌ها به قطرات بزرگتر می‌شود. این قطرات بزرگتر سپس در اثر گرانش به سمت پاین حرکت کرده، از جریان گاز خارج شده و در پایین مخزن جمع‌آوری می‌شوند.

یکی از مزایای کلیدی بخار زدا صفحه ای، کارایی بالای آن‌ها در حذف قطرات مایع از جریان‌های گازی است. آن‌ها می‌توانند به کارایی‌های حذف تا ۹۹٪ یا بیشتر دست یابند، به توجه به شرایط عملیاتی و طراحی آنها این بازدهی حذف متفاوت خواهد بود.

علاوه بر کارایی بالا، قطره گیرهای صفحه ای همچنین به دلیل افت فشار کم آن‌ها شناخته شده‌اند، که انرژی مورد نیاز برای اجرای آنها را حداقل می‌کند. این امر در فرآیندهای صنعتی که مصرف انرژی عامل مهمی است، اهمیت دارد.