جداکننده گاز از مایع، دمیستر پد (DEMISTER PAD)، مش پد (MESH PAD)، وایرمش (WIRE MESH)

دمیستر پد چیست؟ مش پد چیست؟ وایرمش چیست؟

دمیستر پد، تجهیزی است که  برای جداسازی قطرات ریز مایع و میکرونی از گاز جهت تصفیه هوا و  کاهش تلفات حلال در جاذب‌ها، اسکرابر و تجهیزات تقطیر بکار می رود.

دمیستر پد فیلتر جدا کننده مایعات قابل استفاده در برج‌های تقطیر و سپراتورها  بوده و در اندازه‌های مختلف تولید می‌گردد. طراحی و ساخت انواع دمیستر در اندازه‌های مختلف از جنس استنلس استیل با گریدهای 304 و 316 و نخ‌های پلی پروپیلن و … است.

دمیستر پدها که مش پد و وایر مش نیز نامیده می‌شوند توانایی بالایی در برابر فشار و بخار داشته و همین ویژگی آنها را منحصربه فرد کرده و یکی از مهره‌های اصلی صنعت به شمار می‌روند کاربردهای  دمیستر در انواع سپراتور و برجهای تقطیر می‌باشد.

previous arrow
next arrow
Slider

انواع دمیستر پد (Demister Pad) و مش پد (Mesh Pad)

دمیستر پد (DEMISTER PAD) و مشپد (MESH PAD) از انواع جداکننده‌های گاز مایع هستند که قابلیت حذف کامل ذرات مایع با ابعاد میکرونی در حدود 5-2 میکرون را دارد و به منظور بازدهی بالای دمیستر پد (DEMISTER PAD) و مش‌پد (MESH PAD) بایستی پارامترهای طراحی به طور دقیق در طراحی و ساخت دمیسترپد (DEMISTER PAD) لحاظ گردد. از مهم‌‌ترین  پارامترهایی که در زمان طراحی دمیسترپد (DEMISTER PAD) و مش پد (MESH PAD) مورد نظر قرار می‌‌گیرد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

جنس مش پد (MESH PAD) و وایر مش (WIRE MESH):

در ساخت دمیستر پد می توان از انواع مختلف مواد از جمله پلاستیک، کربن استیل و استنلس استیل استفاده نمود. استنلس استیل و دیگر آلیاژهای مورد نظر خریدار حرارت داده می شوند تا دارای حداکثر مقاومت در مقابل خوردگی باشند.

وایرمش ساخت شرکت AWS
وایرمش ساخت شرکت AWS

ابعاد و اندازه دمیسترپد (DEMISTER PAD) و وایر مش (Wire Mesh):

دمیسترپد و وایر مش در ابعاد و اندازه‌های متفاوت و مطابق با نیاز مشتری طراحی و ساخته می شوند. در برج‌های جذب برای حذف قطرات مایع از گاز براساس قطر برج دمیسترپد و مش‌پد مناسب ساخت شرکت آرکا گستر ارائه می‌گردد.

شکل مش پد (MESH PAD) و وایر مش (Wire Mesh):

مش پد و وایر مش در اشکال متنوع ساخته می شود تا نیاز مشتری به صورت کامل برطرف گردد.

عملکرد دمیستر پد (DEMISTER PAD)، مش پد (MESH PAD) و وایرمش (WIRE MESH)

ذرات مایع در جریان عبور گاز از میان مشپد (MESH PAD) و وایر مش(Wire Mesh) و تحت تأثیر سیم‌ها، در سیم‌های وایرمش (WIRE MESH) و دمیسترپد (DEMISTER PAD) باقی می‌مانند و نمی‌توانند با جریان گاز از وایر مش (Wire Mesh) خارج شوند. مش‌پد (MESH PAD) و دمیسترپد (DEMISTER PAD) جزء تجهیزات جداکننده مایع از گاز به صورت اینرسی هستند زیرا ذرات مایع به علت نوع حرکتشان توسط این تجهیزات از جریان مایع جدا می‌گردند.

کاربرد مش پد (MESH PAD)و وایر مش(Wire Mesh)

  • در صنایع مختلف از جمله صنایع پالایشگاهی، پتروشیمی، نفت و گاز، شیمیایی و … کاربرد دارد.
  • در انواع جداکننده‌ها و سپراتور (separator) و برج تقطیر، جدا سازی مایع از گاز، به منظور کم کردن هدر رفت حلال‌ها در اسکرابرها و جاذب‌ها و به منظور تصفیه آمین در پروسه شیرین سازی گاز ترش کاربرد دارد.
  • در واحدهای صنایع غذایی شامل فیلترهای تصفیه روغن، فیلترهای صنایع نوشابه‌سازی و تجهیزات صنایع روغن‌کشی از انواع دمیستر پدها استفاده می‌شود.