بلوئر هوا یا بلوئر صنعتی (دمنده صنعتی/ مکنده صنعتی)

شرکت ارکان گستر تامين كننده بلوئر هوا تحت ليسانس وولونگ موتور (WOLONG Motor) بوده که دارای طیف گسترده ای از انواع بلوئر صنعتی ( دمنده هوا ) اعم از بلوئر های ساید چنل، دو مرحله ای، سه مرحله ای، بلوئر های ضد انفجار (ATEX Blower)و بلوئر های فشار بالا ( Ultra-High Pressure Blower ) می باشد

بلوئر هوا یکی از تجهیزات پر کاربرد در صنایع گوناگون به شمار می رود. به بیان ساده میتوان گفت بلوئر صنعتی در واقع دستگاهی است که در انتقال و یا جابه جایی جریان هوا(گاز) نقش مهمی را ایفا می کند. کاربرد بلوئر  صنعتی و انواع آن در هر محیط وابسته به نوع کارایی می باشد به این معنی که می بایست ظرفیتی متناسب با فضای مورد استفاده را انتخاب نمود.

ویژگی بلوئر صنعتی به گونه ای است که عملکردی دوگانه دارد یعنی هم کاربرد دمنده و هم مکندگی دارد و به این واسطه میتواند هوا یا گازهای مختلف را از محیط دریافت و در مکان های دیگر انتقال دهد.

بلوئر صنعتی (هواده)
تصویر بلوئر ساید چنل

تفاوت بلوئر صنعتی و کمپرسور

در توضیح بیشتر بلوئر صنعتی هوا  یا همان دمنده صنعتی می توان به تفاوت آن با کمپرسور ها اشاره نمود به این معنا که بلوئرها با نسبت فشار به حجم پایین عمل نموده درحالی که کمپرسورها با نسبت فشار به حجم بالا عمل می کنند. همچنین کمپرسور عمل متراکم سازی را به واسطه فشرده کردن در یک مخزن کوچک انجام داده ولی بلوئرها هوا را با میزان متوسط فشار حرکت می دهند که با تغییر در زاویه تیغه های تعبیه شده درون بلوئر می توان جهت هدایت هوا را تغییر داد.

انواع بلوئر صنعتی

بلوئر هوادهی به دو دسته کلی روتس بلوئر و ساید چنل تقسیم می شوند روتس هارا دستگاهی با عملکرد دوگانه می نامند چرا که دارای قابلیت دمندگی و مکندگی می باشند و به همین واسطه بلوئر در صنایع مختلفی کاربرد دارد. این نوع از بلوئر صنعتی دستگاهی دو محوره بوده که با چرخش روتورها مکندگی هوا را با فشار زیاد صورت می دهد. حجم هوادهی در این نوع دستگاه ها تا چندین مترمکعب می باشد.

ساید چنل

ساید چنل ها نیز از کارایی ای مشابه با روتس برخوردارند با این تفاوت که مکانیزم هوادهی این مدل تک محوره می باشد به همین علت هم در صنایع کم عمق و فشار مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع از بلوئر هوا ساید چنل می توان به صورت تک و چند مرحله ای استفاده نمود به این شکل که برای انتقال سیال با ایجاد توربولانس و جریان گردابی توسط چرخش پروانه این پروسه طی خواهد شد. توانایی ایجاد فشار مکندگی در این نوع از مدل های بلوئر ۵۰ الی ۵۰۰ میلی بار می باشد.

در رابطه با بلوئر هوا یا مکنده صنعتی و کاربرد آن باید گفت ساید چنل ها به عنوان پمپ خلا شناخته می شوند چرا که قادرند فشار بالایی را از فن های صنعتی را ایجاد نمایند اما در مقابل فن های گریز از مرکز یا سانتریفیوژی جریان هوای کمتری را تولید می نمایند. عملکرد این فن ها به شکل یک، دو و سه پروانه است که بر همین اساس نیز به شکل تک و سه فاز طراحی و تولید می گردند. و عملکرد آن نیز به این نحو بوده که هوا از طریق پروانه ای چرخشی که سرعت بالایی دارد جذب و و با نیروی گریز از مرکز فشرده می شود در نهایت نیز سیال از قسمت پشت به بلوئر وکیوم جریان یافته و بار دیگر بین دو تیغه ی دیگر فشرده می شود.

بلوئر ساید چنل( هواده ساید چنل) چیست و چه کاربردی دارد؟

 • بلوئر ساید چنل (Side Channel Blower) یا هواده ساید چنل یکی از پرکاربردترین تجهیزات صنعتی می باشد.
 • کاربرد اصلیاین دمنده صنعتی  آن تولید هوا با فشار بالا و جریان کم است.
 • براساس نیاز و کاربرد آن می تواند هم در نقش دمنده و هم مکنده هوا عمل کند.
 • این پمپ هوادهی از دو قسمت مهم الکتروموتور و یک پروانه تشکیل شده است که به واسطه فاصله کم پروانه از بدنه حلزونی، فشار هوای زیادی تولید می شود.
 • کاربرد اصلی بلوئر ساید چنل به عنوان پمپ وکیوم و یا پمپ کمپرسور می باشد.
دمنده صنعتی
تصویر شماتیک بلوئر ساید چنل

نحوه کار و عملکرد بلوئر ساید چنل چگونه است؟

۱-  هوا توسط یک پروانه سریع چرخشی مکیده می شود.

۲-  به هوای داخل دمنده ساید چنل فشار وارد شده و این هوا فشرده می شود(توسط نیروی گریز از مرکز)

۳- هوا به قسمت داخلی پمپ خلا جریان می یابد و دوباره فشرده می شود.( این فشرده سازی پمپ را قادر می سازد فشار قابل توجهی را تولید کند.)

۴- ساید چنل با چرخاندن سریع یک فن(پروانه) با تیغه های زیاد از طریق یک پمپ نزدیک، هوا را منتقل می کند.(از این طریق دستگاه این توانایی را دارد که اختلاف فشار زیادی بین ورودی و خروجی ایجاد کند.)

۵- در این بوئر هوادهی با افزایش و بالارفتن فشار داخلی، فشار روی موتور افزایش می یابد.

 موارد استفاده از بلوئر ساید چنل

 • مکش یا دمش در فرایندهای مختلف
 • کمپرسور(برای ایجاد فشار بالا)
 • استفاده به عنوان پمپ وکیوم

بلوئر ساید چنل در چه صنایعی کاربرد دارد؟

 • صنعت آب و فاضلاب
 • پرورش ماهی
 • صنایع غذایی و دارویی
 • صنعت خودروسازی
 • صنعت تولید کاغذ
 • هوادهی فرایندهای بیولوژیکی
 • مکش نقطه ای
 • مکش آلاینده های صنعتی
بلوئر هوا
تصویر بلوئر ساید چنل

انواع بلوئر ها  و دمنده صنعتی/ مکنده صنعتی

 • بلوئر های انتقال مثبت

از ساده ترین نوع بلوئر و دمنده است و عملکرد آن به این صورت است که جریان از ورودی بلوئر وارد دستگاه شده و با چرخش پروانه بلوئر جریان بدون در نظر گرفتن فشار، سرعت و جریان خود را حفظ می کند.

دمنده
تصویر بلوئرهای انتقال مثبت
 • بلوئر اسکرو یا مولتی پروانه

این نوع بلوئر ها فشار بالای نسبت به انواع دیگر بلوئر ها تولید کرده و با دو پروانه جریان هوا با فشار قابل ملاحظه انتقال می دهد.

تصویر بلوئر مولتی پروانه
تصویر بلوئر مولتی پروانه
 • سانتریفیوژال بلوئر

پروانه و محفظه این نوع بلوئر ها طوری طراحی شده زمانی که جریان وارد دستگاه میشود سرعت و حجم جریان افزایش می یابد و همچنین قابلیت تغیید ۹۰ درجه ای مسیر جریان را دارا می باشد.

تصویر بلوئر سانتریفیوژ
تصویر بلوئر سانتریفیوژ
 • بلوئر بوستری ( پرسرعت)

بلوئر بوستری (پرسرعت) مناسب برای جریان های با فشار و سرعت بالا می باشد این نوع بلوئر ها در دو طرف خود پروانه برای تهیه فشار بالا را دارا می باشند.

تصویر بلوئر پر سرعت
تصویر بلوئر پر سرعت