فاضلاب بهداشتی - انسانی

در تعریف کلی می توان گفت فاضلاب، آب آلوده ای است که در اثر مصارف گوناگون شامل مصارف بهداشتی -انسانی و یا مصرف صنایع تولید شده و در اثر ورود مواد آلاینده به آن تغییر ماهیت داده و قابل استفاده دوباره نیست. این آب آلوده درصورت ورود مستقیم به محیط زیست باعث تولید بوی نامطبوع، آلودگی محیط زیست و به خطر افتادن سلامت موجودات زنده می شود.  هدف از تصفیه فاضلاب بهداشتی-انسانی تامین شرایط بهداشتی برای زندگی مردم، حفاظت و پاک نگهداری محیط زیست، و بازیابی فاضلاب برای استفاده و کاربرد مجدد از آب است. با توجه به رشد جمعیت و کمبود منابع آب ، تصفیه فاضلاب و استفاده مجدد از آن گامی موثر در جهت کاهش مصرف آب و حفظ منابع آبی می باشد.

 فاضلاب ها بسته به شکل پیدایش و ویژگی آنها  به دو گروه فاضلاب خانگی(بهداشتی- انسانی) و فاضلاب صنعتی تقسیم بندی می شوند که باید پس از تصفیه، به محیط زیست بازگردانده شود. فاضلاب بهداشتی -انسانی به دلیل استفاده انسان ها از آب برای مصارف عمومی مانند سرویس های بهداشتی، حمام، شستشوی ظروف و لباس، شستشوی سطوح و … تولید می گردد. بیشترین منابع تولید فاضلاب بهداشتی در واحد های مسکونی، تجاری، صنعتی و تاسیسات مشابه است. آنچه در شبکه های گردآوری فاضلاب شهری، به نام فاضلاب خانگی جریان دارد به جز فاضلاب خانگی خالص دارای مقداری فاضلاب بدست آمده از مغازه ها، فروشگاه ها، تعمیرگاه ها، کارگاه ها، رستوران ها و مجموعه هایی از این قبیل است که وارد کانال های گردآوری فاضلاب می شود.

فاضلاب بهداشتی - انسانی
تصویر یک واحد تصفیه خانه

قابلیت های شرکت ارکان گستر در زمینه آب و فاضلاب

شرکت ارکان گستر با داشتن مشتریان مختلف در حوزه های گوناگون تصفیه آلایندگی از مدل‌های مختلف ارائه خدمات استفاده می‌کند که برای تأمین نیازهای خاص هر مشتری طراحی شده‌اند.

شرکت ارکان گستر اهمیت حیاتی مدیریت پایدار آب را درک کرده و خدمات جامعی را درخصوص تصفیه فاضلاب های شهری و صنعتی ارائه می دهد تا به شما کمک کند پیچیدگی های فرآیندهای آب ، توزیع و مدیرت آب و فاضلاب را مرتفع سازید.

تخصص ما کل چرخه آب، از منابع و تصفیه تا توزیع، استفاده مجدد و بهینه سازی را در بر می گیرد. ما تجربه گسترده‌ای در مالکیت و بهره‌برداری از سیستم‌های آبرسانی تنظیم‌شده، تضمین رعایت مقررات سختگیرانه و ارائه خدمات آب با کیفیت بالا به محل مورد نظر یا تأسیسات شما داریم. راه حل های پیشرفته تصفیه فاضلاب شرکت ارکان گستر برای رعایت بالاترین استانداردهای زیست محیطی، حفاظت از سلامت عمومی و حفظ منابع طبیعی طراحی شده اند. ما همچنین استراتژی‌های نوآورانه‌ای را برای استفاده مجدد و بهینه‌سازی آب ارائه می‌کنیم که به شما کمک می‌کند تا ارزش این منبع ارزشمند را به حداکثر برسانید و در عین حال ضایعات را به حداقل کاهش دهید.

با درک عمیق نیازهای آب شهری و صنعتی، تیم کارشناسان شرکت ارکان گستر راه حل های متناسب با چالش های منحصر به فرد شما را ارائه می دهند. از برنامه ریزی و طراحی زیرساخت گرفته تا پشتیبانی و نگهداری عملیاتی، ما شریک مورد اعتماد شما در تضمین یک سیستم مدیریت آب پایدار و کارآمد هستیم.

بیشتر بخوانید:  ایستگاه پمپاژ آب و فاضلاب

تکنولوژی تصفیه فاضلاب اختصاصی

چالشی که با آن روبه رو هستیم

آب منبعی ارزشمند است که در بسیاری از فرآیندهای صنعتی ضروری و مهم به شمار می رود. با کمبود منابع آب در سال های اخیر، یافتن راه حل های پایدار مدیریت آب به یک موضوع مهم و اساسی تبدیل شده است.

ارزش متفاوت بودن شرکت ارکان گستر

این شرکت به عنوان یک متخصص برجسته در مدیریت آب، تمام مراحل چرخه آب را کنترل می کند و با داشتن بیش از 350 فناوری متمایز می تواند به تمام چالش های صنعتی پاسخ دهد.ما در صنعت خود منحصر به فرد هستیم و به عنوان تنها شرکتی که با استفاده از تکنولوژی ها و مدل کسب و کار متفاوت، بهترین روش تصفیه فاضلاب را با ضمانت عملکرد به مشتریان خود ارائه می دهیم.

 • تجربیاتی گسترده در زمینه های فرآیندی آب و فاضلاب، بازیابی محصول و بازیافت منابع
 • راهکارهایی سفارشی و پایدار برای مجموعه گسترده ای از صنایع و همچنین امکانات تولید تجاری و عمومی

بیشتر بخوانید: ابزار دقیق

راه حل شرکت ارکان گستر برای تصفیه فاضلاب

استفاده از تکنولوژی های به روز دنیا در زمینه تصفیه آب و فاضلاب به همراه تجربه های عملیاتی، ما را قادر می سازد که ارزش منابع آب و فاضلاب را افزایش و این دانش را گسترش دهیم.

برخی از روش های تصفیه آب و فاضلاب عبارتند از:

 • استفاده از فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی
 • تصفیه بیولوژیکی
 • تصفیه هوازی فاضلاب
 • فیلتراسیون و جداسازی
 • تبخیر و کریستالیزاسیون
 • تصفیه آب پرتابل
 • تصفیه شیمیایی و استفاده از ممبران های تصفیه
تصویر نمای کلی تصفیه خانه های شهری
تصویر نمای کلی تصفیه خانه های شهری

مراحل تصفیه فاضلاب بهداشتی- انسانی

مرحله اول: تصفیه مقدماتی/پیش تصفیه/تصفیه فیزیکی

در مرحله پیش تصفیه که با نام تصفیه اولیه هم شناخته می شود از خواص مکانیکی و فیزیکی برای جداسازی مواد خارجی معلق در فاضلاب بهداشتی- انسانی استفاده می شود. مهمترین و متداول ترین این روش ها که برای تصفیه فاضلاب بهداشتی- انسانی استفاده می شود عبارتند از:  

 • گذراندن فاضلاب از صافی ها و حذف مواد معلق موجود در آن
 • ته نشین کردن مواد معلق در فاضلاب و جداسازی آنها
 • شناور کردن مواد معلق و گرفتن آنها از سطح فاضلاب

به عنوان مثال در ابتدا فاضلاب از طریق لوله‌های جمع‌آوری شده شبکه فاضلاب به قسمت مخازن یا انباره های متعادلساز یا سپتیک تانک منتقل می شود ودر آنجا آشغالگیری(Screening)، دانه گیری، حذف مواد جامد معلق و فیلتراسیون اولیه(Filtration)  به کمک زمان ماند انجام می شود. پس از آن فاضلاب بهداشتی – انسانی با استفاده از پمپ‌های خاص( پمپ لجن کش فاضلابی) از مخزن سپتیک تانک به پکیج تصفیه فاضلاب منتقل می‌شود.

بیشتر بخوانید: قطره گیر تیغه ای

مرحله دوم: تصفیه تکمیلی/تصفیه بیولوژیکی/ تصفیه زیستی

پر اهمیت ترین بخش در تصفیه فاضلاب بهداشتی – انسانی، بخش تصفیه بیولوژیکی است. که شامل فرآیندهای هوازی و بی هوازی و یا ترکیبی از این دو روش می شود. استفاده از روش تصفیه بیولوژیکی برای کاهش آلاینده هایی شامل BOD، COD و TSS فاضلاب و در واقع حذف مواد آلی فاضلاب بسیار حائز اهمیت است.

در این مرحله، فاضلاب به یک مخزن دیگر منتقل می‌شود که در آن، با استفاده از فرآیند تصفیه بیولوژیکی، باکتری‌های مفید در فاضلاب افزایش می‌یابند و با رشد و تکثیر میکرو ارگانیسم ها تصفیه فاضلاب انجام می شود.  در تصفیه بیولوژیکی هوازی، فاضلاب بهداشتی- انسانی به کمک میکروارگانیسم های هوازی و با تغذیه از اکسیژن شروع به حذف یا کاهش مواد آلی کرده که در تصفیه فاضلاب بهداشتی- انسانی نقش مهمی دارد. اکسیژن به وسیله بلوئرهای هوادهی به طور مداوم به مخزن‌های تصفیه فاضلاب تزریق می‌شود. با استفاده از روش هوادهی، میزان تصفیه فاضلاب بهداشتی- انسانی افزایش می‌یابد و کارایی سیستم تصفیه فاضلاب نیز بهبود می‌یابد.  باکتری های بی هوازی اکسیژن مورد نیاز برای تغذیه و رشد و تکثیر خود را از تجزیه مواد آلی و معدنی موجود در فاضلاب بدست می آورند.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب بهداشتی انسانی، شامل روش‌های مختلف با ترکیبات مختلف است که بر اساس نوع فاضلاب و آنالیز انجام شده (مانند مقدار BOD، COD و میزان فسفات و نیترات موجود در فاضلاب) طراحی و اجرا می‌شود.

بیشتر بخوانید: بگ فیلتر

مرحله سوم: تصفیه پیشرفته

در این روش که با نام تصفیه شیمیایی هم شناخته می شود با اضافه کردن یک ماده شیمیایی به فاضلاب بهداشتی- انسانی و انجام واکنش بین آن ماده و آلاینده موجود در فاضلاب تصفیه انجام می شود. کلرزنی ویا استفاده از گاز ازن در مرحله آخر تصفیه فاضلاب بهداشتی- انسانی به منظور گندزدایی از فاضلاب جز روش های شیمیایی است که تاثیر بسزایی بر زلالسازی پساب خواهد داشت.

پکیج تصفیه فاضلاب که عمدتا از نوع پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن است، در این فرآیند، نقش مهمی را ایفا می‌کند و با استفاده از فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی، فاضلاب را به صورت کامل تصفیه می‌کند. با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی- انسانی تولید شده توسط شرکت ارکان گستر رسام، این فرآیند بهبود یافته و به دلیل کارایی و قابلیت اطمینان بالا، در بسیاری از روش های تصفیه فاضلاب به کار گرفته می‌شود.

شماتیکی از مراحل تصفیه فاضلاب بهداشتی- انسانی
شماتیکی از مراحل تصفیه فاضلاب بهداشتی- انسانی

انواع روش های بیولوژیکی تصفیه فاضلاب بهداشتی- انسانی

لجن فعال با هوادهی گسترده (EASS)

در این روش تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی ، میکروارگانیسم‌ها و مواد آلی با استفاده از هوادهی و در شرایط هوازی، حذف می‌شوند. هوادهی اکسیژن مورد نیاز برای میکروارگانیسم‌ها توسط دیفیوزرهای هوادهی در واحد هوادهی فراهم می‌شود تا مواد آلی تجزیه شوند و بعد از اتمام این مرحله فاضلاب به قسمت ته‌نشینی منتقل می‌شود. در نهایت، بخشی از لجن ته‌نشین شده به واحد هوادهی برگردانده می‌شود و بخش دیگر آن از سامانه خارج می‌شود. در این روش با توجه به طولانی بودن هوادهی، میزان لجن تولیدی کمتر است و از این روش برای  تصفیه فاضلاب با حجم های متفاوت استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: بلوئر هوا

تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی با روش رشد چسبیده با مدیای متحرک (MBBR)

فرآیند رشد چسبیده با بستر متحرک یا MBBR از نوع راهکار‌های بیولوژیکی برای تصفیه فاضلاب بهداشتی-انسانی است که با استفاده از پکینگ مدیا معلق بستری را برای رشد و تکثیر میکروارگانیسم‌ها ایجاد می‌کند و درنتیجه باعث تصفیه بیشتر فاضلاب می گردد. این توده های بیولوژیکی در فاضلاب نقش تجزیه مواد آلی را دارند که درنتیجه منجر به کاهش مقدار BOD و بهبود کیفیت پساب می شود. این روش از جمله راهکارهای موثر و اقتصادی برای حذف آلاینده‌ها از فاضلاب محسوب می‌شود.

برخی از صنایعی که استفاده از روش تصفیه بیولوژیکی MBBR کاربرد دارد عبارتند از:

 • صنایع غذایی و نوشیدنی
 • استخراج
 • صنایع نفت و گاز
 • صنعت تولید خمیر کاغذ و واحدهای کاغذ و مقوا سازی

سیستم MBBR یک سیستم مستقل است که به این معنی است که نیازی به بازگردانی لجن نیست و تنها زیست فوم اضافی(لجن تغلیض شده) باید از طریق فناوری جداسازی پایین دست حذف شود.

راکتورهای تصفیه فاضلاب می توانند برای فرآیندهای هوازی، بی هوازی و آنوکسیک استفاده شوند تکنولوژی  MBBR  مزایای زیر را ارائه می‌دهد:

 • باقی گذاشتن تاثیرات کم آلایندگی در محیط زیست
 • اجرا و بهره برداری آسان پکیج تصفیه فاضلاب
 • انعطاف پذیری بالا در انتخاب جداسازی و حذف لجن
 • مقاوم و پایدار با تغییرات موثر

تکنولوژی بیوفیلم MBBR به طور معمول برای موارد زیر استفاده می شود:

 • صنایع کوچک و یا کارخانه هایی که خارج از محدوده شهری هستند و امکان اتصال خطوط فاضلاب آنها به شبکه فاضلاب شهری نیست.
 • ارتقا و بازسازی صنایع و کارخانه های با اندازه متوسط به منظور افزایش عملکرد
 • در موارد و یا صنایعی که کیفیت پساب در آن اولویت دارد
 • در آب آشامیدنی برای حذف آلاینده های با غلظت پایین
 • در صنایع و کارخانه هایی که فضای محدودی برای احداث پکیج تصفیه فاضلاب دارند
 • فاضلاب های صنعتی هنگامی که:
 • تغییرات در تولید محصولات استفاده از روش های سنتی تصفیه را به چالش می کشد.
 • عملکرد ساده و بازدهی بالا مدنظر است.
 • نیاز به تصفیه پیشرفته می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBBR یک راه حل اساسی و مناسب برای تصفیه فاضلاب های شهری یا صنعتی می باشد و به طور خلاصه می توان گفت برای فاضلاب های با حجم متوسط یا کم، عملیات فصلی کارخانه ها و یا مکان های خارج از شهر(دور افتاده) استفاده می شود.

تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی به روش A2O

این فرایند توسعه یافته ای از فرآیند لجن فعال است که مراحل بی هوازی، بدون اکسیژن و هوازی را ترکیب کرده تا راندمان حذف را افزایش دهد. فرایند A2O ترکیبی از واحدهای بی هوازی(anaerobic)- غیر هوازی(anoxic) و هوازی(aerobic) است که با هدف حذف نیتروژن و فسفات از فاضلاب طراحی شده و یکی از روش های بسیار کاربردی تصفیه فاضلاب است. از آنجایی که هوا به مخازن بی هوازی وارد نمی شود و اکسیژن در آن وجود ندارد، میکروارگانیسم‌های هوازی و لجن فعال کمتری تشکیل می‌شوند و در نتیجه فسفر آزاد می‌شود. فاضلاب ابتدا به مخزن بی هوازی فرستاده می‌شود تا فسفر آزاد شود و سپس به مخزن آنوکسیک و سپس به مخزن هوازی هدایت می‌شود. در مخزن بی هوازی، فاضلاب با استفاده از میکسر هم زده می‌شود. مخزن آنوکسیک هم مانند مخزن بی هوازی هوا به داخل آن تزریق نمی شود. در این مرحله میکروارگانیسم‌های مخصوصی که به دنیتریفایر معروف هستند، با استفاده از اکسیژن موجود در یون نیترات، نیترات را به گاز نیتروژن تجزیه می‌دهند.

تزریق هوا در مخزن هوازی باعث انحلال اکسیژن در فاضلاب می‌شود و باکتری‌ها موجود در لجن فعال، نیتروژن آمونیاکی ارسال شده از مخزن آنوکسیک را به نیترات تبدیل می‌کنند. محلول حاوی نیترات به همراه یون نیترات با استفاده از پمپ‌ ایرلیفت به مخزن آنوکسیک منتقل می‌شود و فرایند تصفیه ادامه می‌یابد.

همچنین، در مخزن هوازی، لجن فعال و میکروارگانیسم‌هایی که فسفر جذب کرده‌اند، به مخزن ته‌نشینی نهایی فرستاده شده و در آن ته‌نشین می‌شوند. پساب زلال شده در مخزن ته‌نشینی نهایی بعد از عبور از واحد گندزدایی، تخلیه شده و بخشی از لجن فعال ته‌نشین شده به عنوان لجن برگشتی به مخزن بی هوازی بازگردانده می‌شود. سپس مواد باقی‌مانده به عنوان لجن اضافی به واحد هاضم لجن فرستاده می‌شود.

شماتیکی از تصفیه فاضلاب به روش A2O
شماتیکی از تصفیه فاضلاب به روش A2O

لجن فعال با رشد ثابت (IFAS)

در این روش، که اساس آن مشابه روش هوادهی گسترده است، از مجموعه صفحات ثابت برای ایجاد فضای مناسب برای رشد بیشتر میکروارگانیسم‌ها و افزایش راندمان جهت انجام فرایند تجزیه با استفاده از باکتری‌های هوازی استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید:‌ پکیج تزریق مواد

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی عموما در مواقعی استفاده می‌شود که امکان اتصال به شبکه فاضلاب شهری وجود ندارد. به همین دلیل، پکیج‌های تصفیه فاضلاب بهداشتی می‌توانند در محیط‌های متنوع از جمله موارد زیر به کار گرفته شوند:

 • شهرک‌ های مسکونی که دسترسی به شبکه فاضلاب شهری ندارند.
 • بیمارستان‌ ها و مراکز درمانی که در فاصله های زیاد خارج از مرکز شهر هستند.
 • اردوگاه‌های آموزشی یا نظامی.
 • شهرک های صنعتی بزرگ که در نزدیکی رودخانه‌ ها هستند.
 • مراکز تفریحی، مجتمع های خدمات رفاهی بین راهی، هتل ‌ها، فرودگاه‌ ها، پایانه ‌های مسافربری و…

  چرا استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی- انسانی اهمیت دارد

 • امکان تغییر ابعاد پکیج براساس حجم فاضلاب و شرایط محل نصب وجود دارد.
 • پرتابل بودن ( به صورت پیش ساخته به محل نصب جابه جا شو.د)
 • ساخت، نصب و راه ‌اندازی در کوتاه ترین زمان و کم هزینه بودن
 • قابلیت ارتقا براساس تغییرات شرایط محیطی یا افزایش تعداد نفرات و ظرفیت
 • مصرف انرژی پایین

دلایل استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی- انسانی:

 • حذف مواد معلق و شناور موجود در فاضلاب
 • نابود شدن پاتوژن و پارازیت ها
 • از بین بردن مواد سمی

کیفیت پساب خروجی از بعد از تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی:

سازمان حفاظت محیط زیست برای تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی استانداردهایی را معین کرده است و فرآیندها و سیستم های تصفیه فاضلاب باید پارامترهای آلاینده موجود را در این محدوده کاهش داده و به استاندارد مطلوب محیط زیستی برسانند. این سه استاندارد عبارتند از:

استفاده در کشاورزی و آبیاری فضای سبز:

BOD5<100 mg/l

COD<200 mg/l

TSS<100 mg/l

تخلیه به آب های سطحی:

BOD5<30 mg/l

COD<60 mg/l

TSS<40 mg/l

تخلیه به چاه جاذب:

BOD5<30 mg/l

COD<60 mg/l

TSS<40 mg/l