گروه آرکا گستر در زمینه تامین تجهیزات صنعتی تصفیه هوا و کنترل آلایندگیهای صنعتی فعالیت می‌کند. این شرکت با بهره گیری از کارشناسان توانمند خود، بهترین روش‌ها و تکنولوژی‌های روز دنیا را در اجرای پروژه‌های مختلف بکار می‌گیرد. این شرکت با تجربه 10 ساله در این زمینه یکی از با قدمت‌ترین شرکت‌ها در ایران به شمار می‌رود. شرکت آرکا گستر رسام با بهره‌گیری از فناوری روز دنیا و همچنین تجربۀ چندین ساله خود در زمینه ساخت، تولید و اجرای پروژه‌های تصفیه هوا در حال حاضر توانسته است با وجود بسترهای لازم از قبیل کارگاه ساخت و واحدهای خدمات پس از فروش و خدمات فنی، به عنوان یکی از بزرگترین و کارآمدترین شرکت‌ها در سطح کشور شناخته شود.

کارشناسی تصفیه انتشارات آلایندگی

شرکت آرکا گستر نماینده AWS ایتالیا در خصوص تصفیه آب، هوا، خاک با پشتوانه‌ای مجرب تا به امروز توانسته است درخصوص کنترل آلایندگی‌های صنعتی، پزشکی، غذایی، پتروشیمی‌ها و غیره، بهینه‌ترین روش‌ها با بالاترین راندمان را در خاورمیانه ارائه دهد.

این شرکت با داشتن کادری مجرب در خصوص کنترل هر نوع آلایندگی، مراحل شناخت و کنترل آلایندگی را به شرح زیر دسته‌بندی می‌کند.

مراحل تصفیه و حذف آلایندگی هوا توسط شرکت آرکا گستر رسام

  • اعزام کارشناس
  • پاکسازی واحد فرآیند
  • آنالیز و رفتار شناسی آلاینده
  • طراحی بهینهترین سیستم حذف آلایندگی
  • تست سیستم طراحی شده جهت حذف آلایندگی
  • مرحله ساخت سیستم کنترل آلایندگی

مرحله اول: اعزام کارشناس

با توجه به این که تمامی صنایع و یا به عبارت دیگر تمامی سیستم‌ها و زیرسیستمهای فرآیندی که جهت تولید یک محصول فعالیت دارند دارای پسماند‌های متعدد و متفاوتی می‌باشند که ممکن است به صورت مایع یا گاز آلاینده، هوا، آب یا خاک را آلوده کند لذا جهت مدیریت آلاینده‌ها و در نهایت جلوگیری از انتشار آنها شرکت آرکا گستر با اعزام کارشناس جهت شناخت کامل آلاینده و روش کنترل آنها اقدام می‌کند.

مرحله دوم: پاکسازی واحد فرایند

در مرحله اول، منبع انتشارات آلایندگی شناخته می‌شوند و اولین اقدام جهت کنترل آلایندگی‌ها، جمع‌آوری کلیه انتشارات از واحد، هدایت آن توسط داکت‌ها و کانالهای گازی یا مایع به یک نقطه خارج از واحد می‌باشد. شایان ذکر است پس از انجام این مرحله، پاکسازی واحد انجام شده لذا آلایندگی در خود واحد کنترل و به مسیر معینی هدایت می‌گردد. این امر باعث می‌شود اپراتورهای مجموعه واحد فرآیند دیگر در معرض تماس، استنشاق و یا نفوذ آلاینده نباشند.

مرحله سوم: آنالیز و رفتارشناسی آلاینده

پس از متمرکز کردن کلیه آلایندگی و انتشارات در یک نقطه معین (آلاینده‌ها معمولا به آب، هوا یا خاک انتقال داده می‌شوند.) اقدام به آنالیز و نمونه برداری از عنصر آلاینده می‌شود و مقدار آلاینده mg/m3 مشخص می‌گردد. اگر آلاینده خطرناک و به مقدار اندکی باشد با توجه به اینکه اتمسفر خاک، آب یا به عبارت دیگر اکوسیستم در درون خود داری خودپالایش است، قادر است این مقدار از عناصر آلوده را به صورت طبیعی پالایش و تصفیه کند.

اما در اکثر اوقات آلایندگی‌های صنعتی و غیره خطرناک و بیشتر از حد مجاز می‌باشند که بتوانیم مجوز پالایش آن را به اکوسیستم واگذار کنیم لذا در برخورد با این موارد آلایندگی،  ملزم به آنالیز و رفتار شناسی آن آلایندگی می‌باشیم که با توجه به شناخت و آگاهی که از نقطه ضعف عنصر آلوده به دست آورده‌ایم، می‌توانیم به مقابله و کنترل آلودگی بپردازیم. شرکت آرکا گستر توسط کارشناسان مجرب در مسیر سبز خود با رفتار شناسی و آنالیز عناصر مختلف آلاینده‌های گازی یا مایع در صنایع مختلف، قادر به کنترل و درنهایت حذف آن آلاینده‌ها می‌باشد و با این امر به اکوسیستم کمک شایان و قابل ملاحظه‌ای انجام می‌دهد.

مرحله چهارم: طراحی بهینه‌ترین سیستم حذف آلایندگی با راندمان بالا

با توجه به شرح مرحله سوم، رفتار شناسی آلاینده به ما کمک می‌کند که با کمترین هزینه بهترین راه حل را برای حذف سیستم آلاینده ارائه دهیم. که از مهمترین سیستم‌های حذف آلایندگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حذف آلودگی خروجی از دودکش‌های صنعتی
  • حذف آلاینده‌های تولید شده از اتاق‌های تولید مواد صنعتی و شیمیایی
  • کنترل آلودگی هوا

لذا شایان به ذکر است سیستم‌های مختلفی از قبیل اسکراب، اسکرابر تر، اسکرابر خشک، اسکرابر ونتوری، سیستم WESP، برج‌های تصفیه و غیره وجود دارند که توسط آنها می‌توان انتشارات آلاینده را کنترل و حذف نمود اما تمامی این سیستم‌ها بسیار پرهزینه می‌باشند و نیاز به طراحی علمی دارند که توسط کادر مجرب و کارشناسان شرکت آرکا گستر انجام می‌گردد و همین امر باعث می‌شود سیستم طراحی شده برای حذف آلاینده مورد نظر با بالاترین راندمان و بهینه سازی شرکت آرکا گستر رسام مقرون به صرفه باشد.

لازم به ذکر است حذف آلایندگی های صنعتی که به اکوسیستم آسیب جدی می رساند در کل جهان پرهزینه است لذا بهینه سازی در این رشته بسیار حائز اهمیت می باشد.

با توجه به این نکته که هر صنعتی مسئول کنترل پسماندهای گازی و مایع در سیستم خود می‌باشد، شرکت آرکا گستر با روش‌های مختلف حاضر به خدمات رسانی جهت کنترل آلایندگی‌های صنعتی محیط زیستی با کمترین هزینه می‌باشد.

مرحله پنجم: تست سیستم طراحی شده جهت حذف آلایندگی

پس از طراحی سیستم توسط واحد طراحی شرکت آرکا گستر، سیستم مورد نظر توسط بخش فنی این مجموعه در نرم افزار اجرا می‌گردد. سپس از نظر راندمان حذف، فشار فرایند، استحکام سیستم مورد بررسی قرار می‌گیرد. درصورت موفقیت آمیز بودن تست جهت ساخت به مرحله بعدی واگذار می‌گردد. در غیر اینصورت گزارشات عدم قبولی تست به واحد طراحی جهت بهینه‌سازی سیستم ارائه می‌گردد تا سیستم مورد نظر به راندمان مطلوب و در نهایت قبولی تست برسد.

مرحله ششم: ساخت سیستم کنترل آلایندگی

پس از تست و قبولی سیستم و طراحی سیستم، تمامی ملزومات از جمله نقشه‌های ساخت، PFD ،P&ID جهت تایید و بررسی به کارفرما ارائه می‌گردد. پس از تایید نهایی سیستم توسط کارفرما، نقشه‌های مورد نظر جهت ساخت به واحد ساخت (کارخانه شرکت آرکاگستر رسام) ارائه می‌گردد.

مرحله هفتم: اجرا و استارتاپ

با توجه به توضیحات ارائه شده سیستمی که تمامی مراحل زیر را گذرانده است، آماده حذف آلاینده مختص خود می‌باشد. در این مرحله استارتاپ و نحوه راه‌اندازی و بهره‌برداری سیستم به واحد مورد نظر آموزش داده می‌شود. در نتیجه عملیات کنترل و حذف کامل آلایندگی با بالاترین راندمان انجام می‌پذیرد.